Iganädalane tagasiside

classic Classic list List threaded Threaded
16 messages Options
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
Siia hakkab siis õppejõud igal nädalal (hiljemalt laupäeva õhtuks) postitama nädalatööde kokkuvõtet. Vanasti sai seda teha kolledži ÕISist, praegu seda võimalust enam ei ole - aga ega ka siin midagi supersalajast ei räägita, nii et võib ka avalikus foorumis olla (isikulist laitmist ka ei toimu, küll aga toimub kiitmine).
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
This post was updated on .
Tere kõigile!

Nagu lubatud, hakkab siia iga nädal peale tööde tähtaega ilmuma õppejõu tagasiside. See jaguneb erinevateks osadeks - "Üldised märkused" on kursuse kohta üldisemalt, "Blogimine" käib ajaveebide ja "Foorum" foorumipostituste kohta, lisaks võib mõnel nädalal lisanduda ka täiendavaid alajaotisi (näiteks rühmatööde või eksami kohta).

Kuna tegemist on avaliku veebiruumiga, siis tagasiside on isikuline (kujul "eesnimi perenime esitäht", N: Kaido K.; mitme samasuguse nime korral lisan perenimele tähti, kuni tekib unikaalne kombinatsioon) AINULT juhtudel, kui konkreetse tegelase kohta saab midagi kiitvat öelda. Seega toimib tagasiside omalaadse autahvlina - need, kes sel nädalal nii hästi ei esinenud, jäävad lihtsalt siin mainimata. Kui töödes peaks esinema suuremaid möödalaskmisi, siis neid mainitakse üldiselt, ilma nimedeta.

NB! Mainimise puudumist ei peaks võtma "Oeh, metsa läks"-hinnanguna. Kui punktid on antud täismahus, on ilmselt tegu lihtsalt tavapärase korraliku tööga ja sel nädalal olid mõned teised natuke paremad (pealegi on hindamine paratamatult ka mõneti subjektiivne). Kui punkte on ka vähem antud, siis võib e-kirja teel küsida, mis valesti läks (aga see ei ole kohustuslik). Ja nagu juba avatunnis öeldud: valesid arvamusi/hinnanguid siin kursusel ei ole (aga arvamust tuleks põhjendada). Alla normi punkte võib saada blogis a) hilinemise, b) selgelt liiga lühikese (paar lauset) kirjutise või c) karjuvalt koleda kirjaviisi eest (õnneks viimane on päris harv nähtus), mitte aga "vale" arusaama eest.

Niisiis...


Üldised märkused

* Esimese nädala lõpu seisuga on kursusel kirjas ümmarguselt 80 inimest, enda ajaveebi on teatanud 64 - seega 16 on veel puudu. Kursust saab läbida ka ilma blogimata, aga kogemusena on see üldiselt kasulik. Kui keegi alustab hiljem, siis pange ajaveebi aadress kasutajate lehe lõppu või saatke see e-kirjaga mulle (kursuse keskel blogima hakates tasub kindluse mõttes e-kiri saata ka siis, kui aadress lehele pannakse).
* Sümpaatne oli see, et rühmatööde arutamine foorumis algas praktiliselt esimesest päevast. Loodetavasti õnnestub 23. veebruariks (tööde registreerimise tähtaeg) paras hulk töid kokku saada.
* NB! Blogimisel tuleks aluseks võtta nädalatekstide (ehk "loengute") lõpus, "Uuri & kirjuta" juures olev ülesanne, mitte kirjutada täiesti vabalt nädalateemal. Esimese korra puhul arvestan kõik sellised (mõistliku sisuga) kirjutised täispunktidele ära, edaspidi hakkab ülesandest mööda kirjutamisel vähem punkte saama. Sama võiks üldjuhul öelda ka kirjutise pikkuse kohta - sel nädalal olid mõned piiripealsed, edaspidi võiks natuke rohkem kirjutada.



Blogimine

Esimese nädala ülesandeks oli kolme eripalgelise lahenduse leidmine IT kirjust ajaloost (tagamõtteks oli teadvustada, KUI kirju see ikkagi on) - üks tõeliselt edukas, üks palju lubanud läbikukkuja ja üks tõsiselt napakas. Esimese nädala esiletõstmised:
* Sören-Siim A. - Xerox Alto (variant 2, läbikukkuja) oli "tulnukas teisest ajastust" küll. Kasvõi nende monitor, mis oli püstise (portrait) kujuga. Või see viie klahviga klaverit meenutav seade, mida tavapärasele hiirele lisaks pakuti. Ja noh, hind muidugi ka.
* Nadežda B.-S. - nutikas veepudel (v3) - no ma ei tea... Võib-olla mõne kestvusspordiala juures oleks sel mõte. Aga mul tekib kiuslik küsimus, et kas peale teatud asutuses mõningase veekoguse väljalaskmist hakkab pudel karjuma ja käsib kohe juua...?
* Liisa-Lotta J. - mõtlemapanev valik v3 all: e-sigaretid. Ehk mitte niivõrd totter, kuid kahjulik kahtlemata. Nii et küsimus "mis leiutaja peas toimus", on minu arust ka siin asjakohane (või on asi mitte leiutajas, vaid järgmistes tegelastes - nagu ka blogis mainitud, olid need vidinad mõeldud algul risti vastupidisel otstarbel).
* Teele K. - veel üks veider nutiseade v3 all: will.i.am'i nutikell, mis sunnib kasutajat rõõmus olema. "Ah et siiberdad? 5 punkti maha sul!" (OK, ma arvan, et seda negatiivset varianti see kell tegelikult ei paku)... Aga tegelikult on sedalaadi küsimused tänapäeval reaalsed näiteks igasuguste nutikodulahenduste juures.
* Rain K. - kõik kolm on head näited. Kahjuks aga tuleb viimasel juhul nentida, et tolle leiutise autor läkski päriselt katki.
* Hans-Kristjan K. - veel üks hea kolmik, kirsiks tordil (või röstsaial?) on muidugi viimane.
* Karin K. - nädala tööpanuse virtuaalne eripreemia. Väga põhjalikult ette võetud, näidetest tõstaks esile ELIZA (oleks ehk võinud mainida PARRYt ehk n.ö. patsienti).
* Carlos K. - veel kolm head näidet. JavaScript üksi ilmselt veebi dünaamiliseksminekut ei põhjustanud (juba varem oli olemas CGI - enamasti Perlis - ja veidi hiljem tuli PHP; ka Javat ja Pythonit tuleks mainida), aga see on kahtlemata oluline samm. NFT totruseksnimetamise eest võib mõnelt fännilt vastu kukalt saada - aga jah, mina nimetaks ka.
* Samuel K. - tjah, Clippy.
* Anna-Liisa K. - süvavõltsingute osa on hästi kirja pandud. Aga toda DroneBrellat võiks mul endal kevaditi vaja minna...
* Martin L. - Start-nupu ärakaotamine Windows 8-l võib tõesti v3 alla minna - tollal oli ikka päris palju hädakisa kuulda (tõele au andes tehti natuke samalaadne liigutus läbi ka Ubuntul Unity keskkonna näol).
* Rein L. - ladus kolmeosaline lugemine nutitelefonidest.
* Madis M. - Rolly sobis enda ajas v3 alla küll, aga tänapäeval on selliseid "veerevaid diskomasinaid" olemas isegi kaugosalusrobotite seas (üks natuke sinnakanti elukas seisab minu kabineti ukse lähedal kolledži V korrusel).
* Lennart M. - veel üks Xerox Alto koos tolle jabura selfiröstriga.
* Toomas N. - huvitav vaatenurk tavalisele hiirele (v3!). Aga kui küsida neidsamu küsimusi, mis seal kirja pandud, siis ei saagi väga vastu vaielda.
* Vladislav N. - ... ja Clippy on tagasi. Täpselt nagu kunagi ammu.
* Mait N. - veel üks omanäoline lugu, kus kõik kolm asja on omavahel metaversumis läbi põimitud.
* Marliis O. - Clippyle seltsiks ka Bob. Samas võiks mõnes teises vaates panna Bobi ka v2 alla - lihtsalt tollane tehnika ei vedanud seda ideed kasutuskõlblikult välja.
* Rudolf O. - Xanadu on põnev leid, mis võiks vaatenurgast sõltuvalt ka v2 alla minna.
* Andres P. - vaieldavalt kõige sürrim sel nädalal leitud lahendustest (ütleme siis viisakalt ameerika keeles, Inner Selfie Stick).
* Jaanus P. - teine tõsine kandidaat kohe järele - Necomimi. "Neko" peaks jaapani keeli kassi tähendama, nimi on arusaadav - asi ise mitte niiväga.
* Andrei P. - ladus lugu, hästi on välja toodud Nintendo Virtual Boy ebaõnnestumise põhjused.
* Karl P. - ... ja Clippy tuleb taas. Hea märkus: ainus abi, mida ta ei tahtnud kasutajale anda, oli küsimus tema enda ärakaotamise kohta. Nagu robootika teine vs kolmas seadus...
* Liis R. - kõik kolm osa on kenasti kirjutatud, aga BAYC on kõige koloriitsem. Ausalt öeldes ma küsiks mitte "mis leiutaja peas toimub?", vaid pigem seda, mis toimub selle kaasamängijate peades...
* Erih S. - ilmselt totruseavastajate esikolmiku kolmas liige. See USB-kivi on tõsine tase omaette. Meenutab üht keskkooliaegset sünnipäevakingitust klassivendadelt (kui keegi foorumis meelde tuletab, võin seal selle loo ära rääkida).
* Maria V. - hea leid v1 all ühest esimesest teadaolevast programmjuhtimisega masinast ehk Jacquard'i kangastelgedest.
* Markus V. - iseenesest üllatavgi, et Juicero sel korral nii vähe kajastamist leidis. Mis ilmselt selle juhtumi juures inimesi kõige rohkem vihastas, oli häbematu ja üle võlli turundus.
* Celiina V. - veel üks andekas veidrus nuti-juukseharja näol. Võiks täitsa kujutada ette mõnd juutuuberit sellega enda koera kammimas...

Mõned väljapakutud lahendused panid siinkirjutaja korralikult kulme kergitama (juhtus isegi, et kõik kolm - aga neid ei hakka siin mainima). Ent nagu öeldud, nende ülesannete puhul ei ole 100% üht õiget vastust, seega see läheb arvamusvabaduse alla. Ja väike virin ka allikate osas - Wikipediale otseviitamist kohtas mitmes kohas (vt avaloengus räägitud juttu).



Foorum

Foorum käivitus kenasti kohe algusest peale. Paraku näeb ka, et mitte kõik teemad ei lähe "lendu" - punktide mõttes ei ole sel küll vahet (ka vastusteta teema postitaja saab punkti kätte), aga teema idee ja sõnastus tasub ikkagi võimalikult läbi mõelda. Seekordsete teemade seast tõstaks omalt poolt esile Markus V. mõtlemapaneva küsimuse IT "alternatiivajaloost" (kui mõned valikud oleks teisiti tehtud) - nagu näha, leidis see ka vastukaja.

Tähelepanuks: nagu mainitud, siis erinevalt blogist (kus on range nädalatähtaeg) võib foorumisse kirjutada kuni kaks nädalat takkajärgi. See tähendab, et lõppenud nädala teemad on avatud veel ka järgmisel ja ülejärgmisel nädalal - ent punktiarvestus käib siiski nädalaid mööda, seega oleks hea vaadata, et vähemelt kaks postitust saaks tehtud iga nädalanumbri alla. Olukorras, kus näiteks 1. nädala teemades on 3 ja 2. nädala teemades 1 postitus, üritan ma võimaluse piires "tasakaalustada", ent mõnel juhul on need teemad liiga erinevad.

Ja veel: foorumit lugedes on mul vaja järge pidada (et kõik saaks hinnatud ja keegi ei saaks punkte kaks korda). Kuna tähtaeg on reedel kell 12.00, siis loen ma igal reedel ära postitused, mille tegemise aeg on eelmise ja käesoleva reede keskpäeva vahel - kui keegi postitab kell 13.10, siis see postitus läheb hindamisele järgmisel nädalal (näiteks sel korral jäid järgmisse nädalasse mitmed postitused eespoolmainitud alternatiivajaloo teemas - punktid tulevad, aga järgmise ringiga).

Igaks juhuks hoiatus: halb variant on sõita üle keskpäeva juhul, kui vastaval teemal saab juba kaks nädalat lisaaega täis - siis võib juhtuda, et kirjutis "kukub üle ääre". Lihtne lahendus on teha enda postitused natuke varem kui kaks nädalat tagantjärele.

Algus on tehtud, jõudu jätkamiseks!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervist!

Teine nädal on läbi saanud, kursusel on veel paar blogijat aktiveerunud - veel ei ole mul 10 inimese blogiaadresse. Nagu juba mainitud, saab ka ilma blogimata, aga see on a) proportsionaalselt suurim punktiallikas ja b) üsna arendav (eriti treeninguna tulevase lõputöö kontekstis).


Üldised märkused

* Igaks juhuks kordaks siin vastust ühe inimese küsimusele: blogipostitusi ei ole vaja mulle iganädalaselt saata, oluline on toimetada minuni blogi aadress (osalejate nimekirja või e-kirja kaudu) ja edasi loen ma sealt juba ise vastavalt materjali ilmumisele (RSS reageerib üsna varsti peale avaldamist).
* Järgmisel nädalal on nädalatööde tähtaeg NELJAPÄEVA keskpäeval (reede on riigipüha). Seega algav nädal on päeva võrra lühem, aga sellele järgnev jällegi sellevõrra pikem.
* Järgmine neljapäev on ka rühmatööde registreerimise tähtaeg. Seega paluks enda teemad ja rühma nimekirjad panna selleks ajaks wikisse kirja ja saata need ka mulle e-kirjaga - viimane on kindluse mõttes hea, aga võimaldab mul ka vajadusel soovitada teema muutmist (kui see on selle formaadi jaoks näiteks selgelt liiga mahukas, või vastupidi, liiga väike). Akadeemiline tüüpjorin ka: ärge jätke viimasele minutile!


Blogimine

Nädala teemaks oli Interneti ajalugu ning blogiülesandeks kahe ajaloolise internetinähtuse kirjeldamine, millest üks on tänini kasutusel, teine aga jäänud ajalukku. Kaevamisruumi on ka selle teemaga kõvasti, netiajaloost leiab ikka väga omanäolisi asju. Sel nädalal jäid rohkem silma järgmised kirjutajad (muide, kuskil pole öeldud, et nimekirja peab ülalt alla lugema...):
* Kristi V. - Talkomatic on huvitav leid (eriti seetõttu, et asjaga tegelevad ligi pool sajandit hiljem ikka veel selle algsed loojad). Tegelikult oli kogu PLATO projekt põnev asi ja andis mitmeid teisigi hiljem laialt levinud leiutisi.
* Celiina V. - korralikult uuritud allikatega lühiülevaade omaaegsest "suhtluskunnist" emm-ess-ennist ehk Windows Live Messengerist. Huvitav mõtlemise koht ongi, kas firma tegi Skype'ile panustades siin vea või ei.
* Markus V. - Finger ja .plan -failid. Tegelikult oli käsilolevate tegevuste jaoks tollal Unixis ka teine fail nimega .project. Aga siin võiks ehk tõesti näha kõikvõimalike staatusenäidikute kunagist esivanemat.
* Maria V. - kaks väga vahvat ja põhjalikult kirjutatud lühilugu. Tugev lugemissoovitus kaaskannatajatele.
* Olga T. - kaks eksootilist asja välja otsitud, mõlemad on (üks täiesti, teine peaaegu) asendunud meie jaoks igapäevaste asjadega.
* Raul Te. - Gopher (oeh, nostalgialaks - magistritöö kirjutamine 1993. aastal tuleb meelde). Lisaks tehnilistele piirangutele (ei olnud graafiline) peaksin WWW-le allajäämise põhjuseks ka seda, et selle loonud Minnesota ülikool püüdis enda leiutist liigselt kontrollida.
* Liis R. - FidoNet (oleks võinud natuke rohkemgi kirjutada). Huvitaval kombel aitas selle levikule siinmail kaasa üks harvasid nõuka-ajal hästi olnud asju: nimelt oli kohalik telefonikõne (mille abil toimus ka sissehelistamine) tasuta, raha küsiti vaid üldise kuumaksuna ja kaugekõnede eest.
* Trinity P. - veel üks Gopher; siin on ka see ülikoolipoolne küsitav liigutus ära mainitud.
* Karl Aleksander P. - MiniTel. Nagu autor ütleb, üsna prantslaslik leiutis - ja sellest hoiti kinni nii kõvasti, et n.ö. päris Internet pidi sealmail natuke ootama. Tõenäoliselt mängis asjas rolli ka keeleküsimus.
* Andrei P. - veel üks MiniTel, seekord pikemalt ja põhjalikumalt.
* Rudolf O. - äramärkimine huvitava allikatekomplekti eest.
* Marliis O. - huvitav valik HTTP küpsiste näol.
* Antti Lennart M. - Telnet. Ära on mainitud lisaks üldiselt kaugligipääsule ka süsteemide testimise roll (näiteks telnet porti 25). Oleks aga võinud mainida ka seda, et algaastate internetijututoad ja ka "mudamäng" ehk MUD kasutasid samuti Telnetti.
* Martin L. - lõbus juhtum Eesti Telefoni sissehelistamisvõrguga. Ilmselt oli see siiski õnnelik juhus, kuna päris mitmed suutsid endale (või vanematele) neil segastel aegadel arvutiga pirakaid telefoniarveid tekitada.
* Anna-Liisa K. - teine üldine lugemissoovitus sel nädalal. Ehkki esimene osa on üldtuntud teemal (e-post), on see detailne (Elizabeth II esimese e-kirja kasutajanime ma muide varem ei teadnud).
* Carlos K. - Unixi/Linuxi teema on ka hea, aga COBOL on hea leid. Näide sellest, mismoodi igivana programmeerimiskeel keeldub suremast, kuna selles on (Ameerikas ja just suurettevõtetes) lihtsalt liiga palju tarkvara kirjutatud.
* Karin K. - mitte nii  pikk lugu kui eelmisel nädalal, aga hea ja omanäoline tekst siiski.
* Marko K. - IPv4 contra v6. Aga märkus teise poole kohta: DSL ja dial-up peaksid erinevad asjad olema.
* Teele K. - Archie kui veebieelse ajastu otsimootor (anonüümse ehk vaba ligipääsuga FTP-arhiivid olid üsna tegijad veel 90-ndate teise poolde välja).
* Anna G. - Hawaii ALOHAnet kui (olude sunnil) esimene raadiovõrk, sellisena WiFi jms esivanem.

Paar märkust:
* Üldpildina tundus, et seekordne ülesanne sai veidi liiga lihtne - päris paljud rääkisid üsnagi esimestest ettejuhtuvatest asjadest (või piilusid ideid teiste pealt - vähemalt pooled inimesed rääkisid vist diskettidest) ja see peegeldub natuke ka ülaltoodud nimekirja pikkuses. Loodetavasti järgmine nädal tuleb huvitavam, järgmiseks aastaks mõtleb aga siia midagi krõbedamat välja.
* Mitmed postitused sel nädalal olid lühikesevõitu. Praegu ei hakanud punkte maha närima, aga tahaks natuke rohkem (igaüks teab ise, kui palju kirjutas).
* Tuleb ka taas joriseda Vikipeediale otseviitamise pärast. Vikipeedia on suur referaat ("No Original Research") ja referaadi refereerimine pole mõttekas. Tuleks lugeda artikli lõpust algallikaid ja viidata sinna.
* Igaks juhuks meenutan veel korra, et blogimine käib nädalateksti lõpus ("Uuri & kirjuta") oleva ülesande järgi, mitte üldsõnaliselt nädalateemal. Paar sellenädalast kirjutist tundusid ses mõttes natuke ebaselged (lugesin sel korral siiski täispunktidele, kuna kindlalt "mööda tulistatud" ka ei olnud).


Foorum

Foorumis oli liiklust päris piisavalt, aga uusi teemasid (2. nädala omi) tuli ainult kolm (nendest võiks kõige omanäolisemana esile tõsta Hans-Kristjan K. pakutud maailmaparandamise teema) ja osa liiklust toimus ka eelmises nädalas. Seega igaks juhuks meenutan üle, et punktiarvestus käib teemadele lisatud nädalanumbrite alusel, mitte automaatselt postitamisnädala järgi. Näiteks kursuse 5. nädalal 3. nädala teemasse tehtud postitus saab punktid 3. nädala alla.

Põhjuseks on asjaolu, et muidu oleks võimalik saagida iga nädal kaks postitust ühte ja samasse nädalateemasse (kasvõi esimesse) ja ülejäänud nädalateemad jääks katmata. Seega lubatud kahenädalase nihke piires oleks hea kõik nädalanumbrid foorumis ära katta. 1. nädala teemad on avatud veel ühe nädala ja lähevad (punktiarvestuse mõttes) kinni järgmisel tähtajal (sel korral erandina neljapäeval).

Igaks juhuks kordan üle ka lugemisrežiimi: järjepidamiseks loen keskpäevast keskpäevani. Kes postitab peale reede keskpäeva, saab punktid järgmise lugemisega nädala pärast.

Jõudu kõigile!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere!

Täna siis ühena kahest erandjuhust (teine tuleb ülestõusmispühade ajal aprilli alguses) neljapäeval.


Üldised märkused

* Täna oli rühmatööde registreerimise tähtaeg, registreeriti kokku 10 tööd. Ühele kolmesele rühmale soovitaks "IT ja meditsiini" teema natuke kitsamaks tõmmata. See oleks praegu paras 800-lk raamatu teema ja kolmekesi sellest 7-8 lk tööd teha on pealiskaudseks minemata keeruline, lisaks tuli veel teine seltskond teemaga "Robootika kirurgias", mis on üks kitsam alamlõik meditsiiniteemast. Hea oleks omavahel sisujaotus ära klaarida.
* Nagu öeldud, rühmatöö tegemine ei ole kohustuslik (soovituslik aga küll, see on reeglina hea kogemus ning võimaldab üldjuhul ka eksamist pääseda). Seega kes "rongile ei jõudnud", peaks tegema ära suurema osa muudest ülesannetes ja kõrge hinde saamiseks ka eksami.
* Järgmisest nädalast loodan osalejate lehe sappa panna välja ka kõigi osalejate blogidega OPML-koondfaili. Selle saab siis endale alla laadida, lugejasse importida ja kõigi kaaskannatajate pingutusi jälgida.


Blogimine

Kolmanda nädala lõpuks on blogijate nimekiri stabiliseerunud, uusi tulijaid vist ei lisandunudki. Nädala teemaks oli uus meedia ning blogis tuli taas kord võrrelda kaht näidet - üks uue meedia oskusliku ja teine mitte nii oskusliku kasutuse kohta (võrreldes traditsioonilisema meediaga). Selle nädala äramärkimised said sellised:
* Sören-Siim A. - Sirp on päris huvitav näide. Mul tekkis vaatama minnes selline "nagu on ja nagu ei ole ka"-tunne - aga ei ole päris kindel, kas seal on tegemist oskamatuse või hoopis soovimatuse/huvipuudusega (teatud kontekstis võiks seda ehk mõistagi).
* Anna G. - tore, et toodud on lausa 2+2 näidet (üks Eestist ja teine välismaalt). Digitaalse kohaloleku mõistet oleks ehk võinud natuke lahti seletada (samas on selle sissetoomine hea mõte).
* Sigrid H. - õpetlik ja isiklik lugu koera ja hotelliga. Hea, et nii läks...
* Sandra H. - lahe kollane vaatenurk.   Aga väike koputus ka: tähtaeg on keskpäeval (seekord väike erand huvitava kirjutise eest).
* Liisa-Lotta J. - huvitav vaade kolme Eesti telekanali YouTube'i-tegevusele.
* Teele K. - "Tiiu" on huvitav näide. Aga siin tekkis mul seesama küsimus, mis eespool: kas see ei ole taotluslik?
* Karin K. - juba tavapäraselt ülimahukas lugemine. Huvitav näide on see Pallase kunstikool - või ongi vanarahval õigus, et kingsepal endal õigeid kingi ei ole...?
* Kirsi K. - veel üks Sirp lahjema näitena, lisaks aga Kanal2 VeebiTV, mis on sedalaadi täiendteenusena vist üsna hästi õnnestunud.
* Carlos K. - lahe pildimaterjal ja paar head märkust (näiteks vanade eestlaste või maailmavaatelise ebakindluse kohta).
* Anna-Liisa K. - üks sellenädalasi lugemissoovitusi, mõlemad pooled põhjalikult kirjutatud (eriti tahaks alla kirjutada Postimehe veebivariandi kriitikale).
* Martin L. - Õhtulehe osa on mõtlemapanev.
* Rein L. - kaks head tabamust (ka piltide osas).
* Juhani Christian M. - MTV on huvitav leid. Kunagi defineeris see mitu põlvkonda noori, aga nüüdseks tuleb hinnanguga nõustuda.
* Antti Lennart M. - kaks head ja põhjalikku näidet, huvitav fakt tehisintellekti kasutamisest BBC-s.
* Mait N. - paar head märkust (linkide juures).
* Sigrid O. hea (halb) näide kanalite dubleerimise kohta.
* Koit O. - ERR Jupiteri näide.
* Rudolf O. - huvitav vaatenurk ja analüüs.
* Andres P. - originaalne valik ristsõnade näol (see on pigem siiski olnud traditsioonilise meedia kaasaanne - aga otseselt valeks ei saa ka lugeda).
* Jaanus P. - veel üks huvitav leid Keskraamatukogu näol.
* Trinity P. - Raadio Elmari näide on mõtlemapanev. Kas ainult eestimaist muusikat edastaval jaamal peaks olema arvestatav uue meedia väljund? Samas on Elmar vist tänapäeva natuke vähem "känd" kui alguses - ja tegelikult on olnud üksnes eestikeelseid netikanaleid ajaloos piisavalt.
* Christopher P. - natuke eelmise sarnane asi NY Timesi näol (Ameerika mõttes on see tõesti küllaltki "vana kooli" stiiliga väljaanne, samas aga mitte tingimata arusaamadelt ja poliitiliselt hoiakult). Samas toodi sel nädalal NYT välja ka halvema poole näitena.
* Liis R. - Kuldse Börsi näide.
* Kevin R. - paar head punkti mõlema näite juures.
* Aleksandr S. - sisuturunduse aspekt mõlemas näites.
* Andre T. - Google+ (isegi nemad lasevad vahel märgist mööda!). Kusjuures kurjad keeled on arvanud, et Google kaotas sel korral FB-le omaenda mustavõitu mängus ehk kasutajate (isikuandmete) mahamüümises...
* Celiina V. - tõstaks esile korralikku tööd andmete ja allikatega. Aga märkuse korras: TikToki kasutamist ma ausalt öeldes uue meedia oskusliku kasutuse mõõdikuks ei peaks. Liiga palju küsimärke on seal.

Märkus: kuna seda on juba rohkem kui korra meelde tuletatud, et konkreetne blogimisülesanne asub nädalateksti lõpus ("Uuri & kirjuta") ja mõnel juhul oli ikkagi selgelt näha vaid üldine lähtumine nädalateemast, siis sel nädalal võtsin nendel juhtudel ühe punkti maha.


Foorum

Postitusi laekus tublisti. Uutest teemadest oli tore nostalgialaks Rudolf O. püstitatud teema mineviku meediatarbimisest, hea küsimus oli ka Maria V. poolt meedia usaldusväärsus (ma parem ei hakanud seal sõna võtma).

Meenutan, et algaval 4. nädalal on punktide saamiseks avatud teemad alates 2. nädala omadest. Tänase keskpäevaga nihkus punktiarvestusest välja 1. teema, järgmisel reedel juhtub sama 2. teemaga. Igaks juhuks meenutan ka, et lugemine käib keskpäevast keskpäevani - kes postitab peale reede keskpäeva, saab punktid hiljem (NB! jälgige tähtaega kahe nädala vanuste teemade puhul!).

Jõudu!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervist!

Neljas nädal sai läbi (see oli eelmise tähtaja nihke tõttu ühe päeva võrra pikem).


Üldised märkused

Siin praegu ei olegi midagi olulist. Loodetavasti said rühmatööd kõik edukalt käima, püüdke mitte viimasele minutile jätta.


Blogimine

Selle nädala ülesanne - lugeda Eesti infoühiskonna strateegiat 2030. aastaks - oli natuke pirakam kui teised (kui tahta ka dokumente lugeda) ning tühje kohti tuli blogides rohkem. Õnneks ei ole ühe-kahe nädala punktide kaotamine kuigi suur kadu, kui muu saab tehtud.

Seekordne "autahvel" aga tuli selline:
* Kristi V. - hästi koostatud ja tasakaalus SWOT (eriti arvestades, et MKM visioon on natuke roosavõitu).
* Celiina V. - äramärkimine hea visualiseeringu eest, samas võinuks seal ilmselt natuke rohkem elemente olla.
* Maria V. - jälle hea visualiseering, mainiks ära ka mitu hästi leitud punkti (näiteks E-residentsuse osas olen täiesti nõus).
* Olga T. - veel üks põhjalik, ent samas ülevaatlik analüüs.
* Marko S. - digisõltuvuse riski väljatoomine.
* Erih S. - heade punktidega SWOT, viimase lisamärkusega olen ka täitsa päri.
* Kevin R. - AI ohuna välja toodud (täiesti võimalik, ehkki suurem optimist võiks seal samas ka võimalust näha).
* Liis R. - mitu head punkti (info dubleerimine teenuste vahel, poliitiline rahastus jmt).
* Christopher P. - muu hulgas põlvkondadevahelise lõhe väljatoomine (ehkki see ei pruugi olla ühene - nii vanematel kui noorematel on omad suuremad riskitegurid).
* Trinity P. - lõhe avaliku ja erasektori vahel (mitmes aspektis).
* Toomas Ott P. - inglise contra eesti keel. Muide, selle "krattidega" õpetamise osas oleksin natuke skeptiline. Esiteks ei pruugi see nii hästi toimida, kui esmalt tundub - ja mis saab, kui keegi kratil pistiku välja tõmbab? Loll valmis, nagu vanasti öeldi?
* Karl Aleksander P. - erasektor IT-s ja väljaspool seda.
* Reet P. - mitu head punkti, sh riigi teenusepakkujate vaheldumine.
* Andres P. - tervikuna hästi kirjutatud lugu. See joonis on ka hea - aga selle juures meenub üks natuke kummaline projekt, mille tulemust rahvasuu "nutvaks siiliks" ja "öökivaks kilpkonnaks" ristis...
* Rudolf O. - rida häid tähelepanekuid, eriti nõrkuste osas.
* Toomas N. - avalike teenuste vähene reklaam. Millega aga absoluutselt ei nõustu (võib ka turvainimestelt küsida), on avalike standardite suurem haavatavus.
* Madis M. - ametnike oskuste küsimus, oht asjad pooleli jätta.
* Rein L. - põhjalik analüüs. Soovitaks teistel tutvuda.
* Anna-Liisa K. - head küsimused ohtude rubriigis.
* Rain K. - rohehurraa ja e-jäätmed.
* Teele K. - veel üks tervikuna hea SWOT.
* Sigrid H. - päris mitu tabavat küsimust (rohepesu, e-postkast, pilv jt).

Kokkuvõttes tuleb selle nädala kirjutajaid kiita - häid punkte leidsid analüüsides päris paljud ning esiletõstmine läks kohati üsna keeruliseks. Paraku esines taas kord "vabal teemal" kirjutamist - kas mõned kursuselt ei ole ehk tagasisidet üles leidnud? Rääkisin seda avakohtumisel ning olen igas senises tagasisides maininud, et ülesanne on nädalateksti lõpus.


Foorum

Ka foorumisse tuli tiba vähem liiklust kui varem. Uusi teemasid tuli kolm, neist tõstaks püstitusena esile Sigrid O. allikakriitika (äärmiselt vajalik asi infoühiskonna toimimiseks) - aga Rudolf O. pakutud mäng oli ka lõbus.

Tänasega algas 5. nädal, seega 2. nädala teemad nihkusid arhiivi ehk punktisüsteemist välja.

Jõudu!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere jälle!

Tänasega lõppes kursusel 5 nädal, esimene kolmandik on juba seljataga.


Üldised märkused

* Üks teade: wikis osalejate nimekirja lõpus on nüüd link OPML-failile kõigi osalejate blogiaadressidega. Nii saab terve kursuse blogid (ja foorumi) endale mugavalt RSS-lugejasse tõmmata.


Blogimine

Selle nädala teema oli mõnes mõttes kergem vahepala eelmise strateegialahkamise ja järgneva kahe juuranädala vahel. Teemaks oli võrgusuhtlus ja netikett ning aluseks üks (internetiajastu mõttes kiviaegne) raamat, milles sõnastatud netiketikäsud aga näivad toimivat ka ligi 30 aastat hiljem. Mõni on ehk natuke tähtsust kaotanud, mitmed on aga saanud juurde ka uusi aspekte - kuna raamat ilmus enne sotsiaalmeedia ajastut, siis juba viimase tulek tõi uusi vaateid juurde.

Selle nädala kirjutajatest mainiks ära järgmised:
* Sören-Siim A. - kahjuks on sõimusõdade piiramise käsu äravajumises omajagu tõtt. Ma ise ütleks, et üksjagu süüd on mitmete võrgukogukondade muutumisel kajakambriteks (echo chamber), kus adminnid ei ole mitte enam neutraalsed "heatahtlikud jumalad", vaid kaklevad ise "lihtsurelikega" kaasa ja on võtnud endale ka mõttepolitsei rolli. Nii et ma arvan samuti - käsk on endiselt oluline, aga seda järgitakse vähem kui enne.
* Anna G. - hea märkus digijälje kohta.
* Sigrid H. - mõtted tähenduse kaotanud käskude kohta. Ma ise pigem ei nõustu, aga vaatenurk on huvitav ja hästi esitatud.
* Aron H. - Sigridile vastupidine lähenemine suhtlusviisi käsule (küberkiusamise aspekt on kindlasti oluline). Ka teine pool on hästi kirjutatud - ehkki aeglased netiühendused ON tänapäevani täiesti olemas (isegi USAs!).
* Liisa-Lotta J. - "Ole inimene" ja anonüümsus. Teadmiste jagamise osas ütleks "nii ja naa" (netikogukondi, mis sellel püsti seisavad, on endiselt palju).
* Teele K. - veel üks "Ole inimene".
* Marko K. - tarkvaraarendaja vaade teadmiste jagamisele (vt märkust eespool).
* Rain K. - Mike Tysoni tsitaat. Iron Mike ütleb asju robustselt, aga vahel üsna tabavalt.
* Hans-Kristjan K. - insta-staarid ja "Näe võrgus hea välja". Oleks võinud ka endlid ja Photoshopi ära mainida.
* Karin K. - kaht tüüpi lapsed (need terminid tuleb kõrva taha panna). Ja muidugi taas kord ülipõhjalik kirjutis.
* Allan K. - mõlemad pooled on hästi kirjutatud.
* Carlos K. - "Ole inimene" ja tühistamiskultuur.
* Erlend K. - Internet ja väljendusoskus (mõlemad pooled). Kommentaariumi märkus ka - ma ei saa samuti pihta, kuidas mõnele meeldib enda pärisnime alt solki kallata (solgi kallamine on üldse nõme, aga anonüümselt oleks see inimliku küündimatuse võtmes veel kuidagi mõistetav).
* Christopher K. - võimu kuritarvitamise käsk leidis üsna vähe mainimist. LastPassi näide on asjakohane.
* Gert-Andry K. - viimane lause. Aitaks vist tatipritsimist üksjagu vähendada.
* Madis M. - huvitav vaatenurk sõimusõdade käsule.
* Mait N. - päris mitu head näidet välja toodud (pandeemia, AI, Nielseni seadus...).
* Mariliis O. - sõimusõjad ja noored.
* Andres P. - väga hea tähelepanek tänapäevaste portaalimoderaatorite kohta.
* Reet P. - erandjuhud hea väljanägemise käsu juures. Tõsi, see võib olla natuke "jah, aga"-teema (sarnaselt ühe natuke teistmoodi noormehega, keda aastate eest Eestis popstaariks pressiti).
* Toomas Ott P. - üks väheseid, kes mainis ära "Tea, kus sa oled" - see on vajalik nii konkreetse paiga kui tervikuna Interneti vaates.
* Liis R. - sõimusõdade käsk pandeemia kontekstis.
* Erih S. - mitu head punkti (GDPR, doxing jmm).
* Kristjan Ž. - Twitter contra LinkedIn.
* Olga T. - huvitav märkus teadmiste ja spämmi osas. Samas oleks sellist pidevat kontrolli vist keeruline (ja kohati ebamõistlik?) teha. Kasvõi eri keelte tõttu - kas ma peaksin enda blogipostitused dubleerimise vältimiseks enne avaldamist mitte ainult Google otsingust, vaid ka Translate'ist läbi laskma?
* Maria V. - meilietiketi osa on huvitav. Natuke sõltub see ka kontekstist ja kirja sisust - üldjuhul aga leian mina, et vähegi rohkemate eri teemadega ja tõsisema e-kirja puhul on "tsitaat-vastus" stiil möödapääsmatu.
* Markus V. - mõlemad pooled on head (näiteks märkus YouTube'i kohta).
* Celiiina V. - kasutaja profiiliinfo kui privaatsusrisk. Shea raamatu ilmumise ajal ei olnud kasutaja avalikku profiili kuigi paljudes kohtades (reeglina oli selleks vaid inimese koduleht, kui tal see olemas oli). Aga tsiteerides eesti rahvajuttu rehepapist ja Vanapaganast: "Ise tegi! Ise tegi!"...
* Kristi V. - veel üks "Ole inimene" contra koroona. Äkki oli inimeste "ärakeeramise" põhjuseks lihtsalt hirm haiguse ees? Öeldakse ju, et kriitilises olukorras muutub hea inimene veel paremaks ja jobu muutub veel jobumaks...

Selle nädala "saak" oli niisiis päris hea.  Huvitav on märkida, et sel korral tuli samade asjade kohta diametraalselt erinevaid, kuid ühtmoodi hästi selgitatud arvamusi. Ilmselt ongi nii, et selles küsimuses määrab palju nii konkreetne kontekst kui ka vaatenurk.

Paar kommentaari:
* Üks paljudest blogidest esile tulnud (minu jaoks huvitav) arvamus oli, et tänapäeval olevat "normaalne" olla 24/7 koheselt kättesaadav. Ehkki ma reeglina kannan telefoni suure osa ajast kaasas, ei ole see pidevas netiühenduses ja ma ei kasuta seda kuigivõrd tekstisuhtluseks (sisuliselt vaid vähesed SMSid). Arvuti taga ja netis istun samuti suure osa ajast ning reageerin küsimustele reeglina kiiresti, aga kui keegi eeldab, et ma PEAN vastama koheselt (sest muidu tekib tal FOMO!), siis ma hakkan kergelt urisema. Siin võiks tuua ühe paralleeli sõnaga "kool" - kreeka skholé tähendab puhkust või ka kontrolli enda aja üle (muuhulgas eeldab seda ka õppimine ehk kooliskäimine!). See iseloomustas vaba inimest, orjal seda ei olnud.
* Päris palju leiti, et nett on kiireks läinud ja seetõttu ei ole ühenduse austamine oluline. Võib-olla Eestis - Internet on aga globaalne ning aeglasi ühendusi on maailmas tänini veel üsna piisavalt.


Foorum

Foorumisse tuli seekord uusi teemasid neli - neist võiks ära mainida Maria V. keele ja kultuuri digiriigis (äärmiselt vajalik teema!) ning Rein L. küsimusteteema (näiliselt lihtne, aga siit võib päris palju eri aspekte leida).

Algab 6. nädal, seega punkte saab foorumis alates 4. nädala teemadest.


Jõudu jätkamiseks!

Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervitus!

Läbi sai 6. nädal, töö käib...


Üldised märkused

Praegu ei olegi midagi siin välja tuua.


Blogimine

Algas kahenädalane juuraplokk ning esimeseks teemaks oli üldisemalt see, mida WIPO nimetab "intellektuaalomandiks". Siinkirjutajal on selle termini kohta omajagu ütlemist ning mõned argumendid on ka nädalatekstis ära toodud. Et aga õppejõuga samamoodi arvamine ei ole siin kursusel üldse nõutav, siis tuli kirjutada kahest selle kirju valdkonna nähtusest - ühest, mis üldiselt toimib, ja teisest, mis tuleks ringi teha.

Selle nädala äramärkimised:
* Kristi V. - tehisintellekti loominguga seotud küsimused on hästi välja toodud. Kusjuures nagu tellimise peale saatis Elsevieri kirjastus täna mulle enda uue eeskirja teemal "New author policy on AI and AI-assisted tools in scientific writing". Veebist seda veel ei leidnud - seega kui kellelgi on huvi, võin edasi saata.
* Markus V. - huvitav, et ma ise ei olnud trummipartii autoriõiguste kohta varem seda lugenud. Uurisin ja tundub, et ongi nii (samas on öeldud, et rütmile saab autoriõigusi rakendada...). Samas see ümarate nurkade näide (et selline kohtuasi üldse võimalik oli) tekitab minu jaoks küsimusi.
* Maria V. - huvitav väide keskaegse autoriõiguse kohta. Ma ütleks, et ka see võis olla argument, kuid ilmselt oli tähtsam see, et enamik tollaseid autoreid olid palgatöötajad (kiriku, kloostri või siis mõne isanda juures). Teine märkus klassika kohta: minu jaoks on arusaamatu, mismoodi Bachi või Händeli teoste noodid ikka veel autoriõiguse all on - noodikaupmeeste vabandus, et "no me kirjutame hästi ilusad noodid" on natuke imelik. See lõpunäide on muidugi ka hea.
* Kristjan Ž. - patenditrollide teema.
* Marko S. - veel üks tehisintellekti väljatoomine. Aga ma ausalt öeldes kahtlen, kas Apple'i kaubamärgi "pira" Hiinas tingimata karistatud saaks - Hiina (ja ka Venemaa) on aastakümneid WIPO peale lihtsalt vilistanud ning see on üks põhjusi, miks ma WIPOt väga tõsiselt võtta ei suuda.
* Askar R. - muudatuste vajadus arengumaades. Sama seis oli tegelikult Eestis eelmise sajandi lõpul - raha vahetuskursi ja välisfirmade võhiklikkuse tõttu oli korrektselt litsentsitud materjali omandamine aastaid nii absurdselt kallis, et seda ei olnud isegi hea tahtmise korral enamikus kohtades (v.a. ehk kõige jõukamad ettevõtted) võimalik teha.
* Liis R. - ravimitööstuse ebakõlad on hästi välja toodud.
* Karl Aleksander P. - platvormi vastutusega kaasnevad riskid. See oli üks peamisi põhjusi, miks 2011-12 ACTA ümber nii palju kisa tõusis ja see lõpuks maha võeti.
* Andres P. - kaubamärgi osa on hea, karikatuur ka (tõsi, ACTA ajast meeldisid mulle pigem netimeemid - näiteks see, kus A.A. seisis keset fooliummütsides inimeste kollaaži, hoidis peast kinni ja karjus: "Lollikari! Foolium käib mütsi SISSE!" ).
* Rudolf O. - mõlemad osad on head, vuhvlilugu on lisaks ka lõbus lugemine.
* Mariliis O. - koomiksiraamatu näide.
* Madis M. - äramärkimine heade pealkirjade ja üldise stiili eest.
* Rein L. - kitarrinäide. See ei käi üksnes Les Pauli kohta, sama lugu on teistegi kuulsate mudelitega (Gibson SG, Fender Stratocaster ja Telecaster, Rickenbacker ning mitmed muud). Võib-olla Brian May Red Specialit on vähem järele tehtud - aga isegi seda on.
* Gert-Andry K. - avatud lähtekoodi vaade litsentsidele. Samas on ka siin tegelikult vägagi oluline, millist litsentsi kasutada - vabad litsentsid võivad olla päris erinevate tingimustega ning nende kontrollimatu kokkusegamine võib anda ettearvamatu tulemuse.
* Anna-Liisa K. - blokeerivate patentide oht ja patenditrollid.
* Carlos K. - hästi uuritud lugu (palju allikaid, aga oleks võinud neile ka tekstis viidata), mitu head näidet.
* Rain K. - tööstusdisain kui (kohatine) standardite vaenlane.
* Liisa-Lotta J. - genereeritud sisu küsimus (Picasso ja kubismi näide).
* Sigrid H. - alguseotsa domeenijutt on huvitava vaatenurgaga. Lõpuosa on teistmoodi huvitav.
* Nadežda B.-S. - Fair Use/Dealing (seda teised ei maininud).

Natuke oli seekord näha, et teema on raske ja ka võõravõitu. Niisiis tuli otseseid äramärkimisi natuke vähem. Igaks juhuks aga peab veel korra meenutama, et blogiülesanne on iga nädalateksti lõpus "Uuri & kirjuta" all - mõned kippusid taas kord teemast üldiselt kirjutama.


Foorum

Esmalt - paluks ikkagi jälgida nädalateemade numbreid. Lõppenud 6. nädalal läksid arvesse teemad alates 4. nädala omadest, seega. 3. nädal oli juba arvestusest väljas. Endiselt on kõige lollikindlam iga nädal jooksva nädala teemadesse kirjutada. Muide, ilma nädalanumbrita teema Internetis vaidlemisest on 5. nädala oma, seega lahti veel ka algaval nädalal (pärast seda läheb kinni). Algaval 7. nädalal läheb kinni 4. nädal, lahti on alates viiendast.

Nädal tõi natuke vähem postitusi kui muidu ja ainult kolm uut teemat - eelmise nädala võrgusuhtlus oli kindlasti lihtsam ja lõbusam teema, aga ehk õnnestub ka juura alla midagi põnevat tekitada. Tuleb tunnistada Rudolfit, kes suutis taas iseenesest küllaltki lihtsa teemapüstituse väikese nõksu abil huvitavaks keerata (eraldi tunnustus viisaka viitamise nõudmise eest!). Jaan Tatikas ei olnud seega ainuke omataoline (ja teised kiiksakad suutsid asju paremini vormistada).  Kuna aga vormistusnõuded oli krõbedad, siis pärast nädalatööde lugemist ei jõudnud ma enam ise midagi sobivat otsida. Sigrid O. küsimus juriidika lühikeste käte kohta oli aga tõsiselt mõtlemapanev.

Laseme aga edasi, jõudu teiseks juuranädalaks!

Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere!

Järgmise nädalaga jõuab kursus juba üle ekvaatori ehk keskkoha.


Üldised märkused

* Sel nädalal avastasin ühe kursuse e-kirja spämmi hulgast. See on päris harv juhus - aga kui edaspidi peaks olema, et ma ca päeva jooksul ei vasta, siis tasub uus kiri saata. Õnneks sel korral sain kirjal sabast kinni ja hilinemisega ikkagi reageerisin.


Blogimine

Seitsmenda nädala teemaks oli taas juura ning peategelaseks (sügavalt väljamõeldud) Naatan Nohik, kes peab enda tarkvara jaoks sobivat litsentsi valima. Alternatiivideks olid ärivaralitsents, GNU GPL ning BSD litsents - igaüks neist isemoodi profiili ja omadustega. Postituses tuli mõelda, millal Naatan peaks üht või teist varianti kasutama. Esile tõstaks seekord järgmised kirjutajad:
* Nadežda B.-S. - hästi ja ülevaatlikult kirjutatud, mitu head punkti välja toodud (sh tavainimesele arusaamatu "advokaadikeel"). Natuke võiks vaielda selle üle, et siit tunduvad vabad litsentsid sobivat ainult mittetulundussektorisse (see ei ole kaugeltki nii, näiteks pangad, sh ka Eestis, on Linuxit täis, samuti elab suuresti selle peal Google).
* Anna G. - suuresti samad kommentaarid. Eraldi tuleks mainida kogukonnaaspekti väljatoomist ja paindlikku kasutust BSD litsentsi juures.
* Sigrid H. - kui eelmised üritasid läheneda ametliku nurga alt, siis see on rõhutatult mitteametlik - aga päris hästi välja kukkunud, eriti alguse osas. Ent vaba tarkvara ärimudelitest (jah, sellised asjad on olemas) ei ole siin päris hästi aru saadud (GPLiga tarkvara tohib müüa ja seda müüaksegi).
* Aron H. - praktikamoment GPL juures. See kehtib üldse vaba tarkvara osas laiemalt - kui töökuulutustes nõutakse "3 aastat erialast töökogemust", siis vaba tarkvara projektid on alustajatele üks kõige kindlam viis seda saada.
* Sandra H. - hea point kohe alguses: kommertsmudeli korral peab olema aega, tahtmist ja raha, et enda loomingut kaitsta. See aga eeldab piisavalt head teenistust.
* Liisa-Lotta J. - tootelukustus. Tõsi, Naatan on tõenäoliselt liiga "pisike poiss", et enda tarkvarale seda saavutada.
* Rain K. - vigade mittenägemine koodis (ehkki ilmselt väga suur osa kasutajaid ei vaevu ka avatud koodi kunagi uurima) ja "Right to Repair" (see ei ole küll päris üheselt litsentsi vabadusega seotud).
* Hans-Kristjan K. - asjalik lugu, eriti tooks välja BSD litsentsi eeliste osa.
* Allan K. - BSD litsentsiga alustamine ja võimalik üleminek GPL-ile. Niipidi on see täiesti tehtav, vastupidine on aga võimalik ainult täiesti uue koodi kirjutamise korral (nagu ka koodi sulgemine; seetõttu tuleb see samm hästi läbi mõelda).
* Gert-Andry K. - hea lühiülevaade ja paar head punkti. Tarkvara vabadusele on aga kaks erinevat vaadet - arendaja ja lõppkasutaja oma.
* Roland K. - vist ainus, kes mainis GPL juures ära õiguse tarkvara müüa.
* Toomas N. - tervikuna hea lugu, meeldib kokkuvõte lõpus.
* Vladislav N. - litsentside kombineerimise võimalus. Seda kasutavad päris paljud vaba tarkvara projektid (nii ärivaralitsentsi kui teiste vabade litsentsidega kombineerides).
* Mait N. - BSD litsentsi paindlikkus eri litsentsimudelitega projektides.
* Rudolf O. - tervikuna hea lugu, soovitaks teistel ka vaadata.
* Andres P. - hästi välja toodud ärivaralitsentsi varjuküljed. No ja see lõpulitsents muidugi ka.
* Karl Aleksander P. - teekide aspekt lõpus.
* Liis R. - lõpulõik turu valiku ja tingimuste olulisusest.
* Erih S. - lahe uudisjutu vormis esitatud hinnang.
* Kristjan Ž. - tarkvaratoe väljatoomine EULA juures.
* Olga T. - vastutuse punkti väljatoomine. Olgu aga öeldud, et tarkvara jamadest tekkiva kahju eest ei vastuta ka Microsoft mitte (see on selgelt litsentsis kirjas; parimal juhul võib Windowsi eest selle hinna tagasi küsida).
* Maria V. - BSD litsentsi argumendid on hästi sõnastatud.
* Markus V. - veel üks terviklikult hea lugemine (ka tänu reaalsele kogemusele). Nõus, et ettevõtte valik ei olnud kõige targem.
* Celiina V. - huvitav postituse lahendus mõttekaardi vormis.

Selle nädala teema tundus taas "natuke vähem maitsvana", igatahes oli nimekirjas päris mitmeid auke. Tegelikult aga peaks arendajad endale selle teema üsna hästi selgeks tegema - ilma selleta on näiteks idufirma tegemine üsna riskantne (suurettevõttes, kus on olemas omaette juriidiline osakond, võib selle ka proffide hooleks jätta). Teisalt aga leidus päris palju neidki, kes viitsisid sügavamalt kaasa mõelda (vt kommentaare eespool).


Foorum

Foorumiliikluse maht oli küllaltki korralik, aga uusi 7. nädala teemasid tuli ainult kaks (ja neistki läks üks sisuliselt nädalateemast mööda - järgmisel korral võib nii kõvasti möödakirjutamine punktideta jääda). Meenutan veel kord - arendajad peaksid selles maailmas orienteeruma ja see kursus siin oleks harjutamiseks päris sobiv koht.

Algaval 8. nädalal on avatud teemad alates 6. nädala omadest (s.t. mõlemad juurateemad on veel lahti). Paluks jälgida siiski nädalanumbreid - eelmisel korral kirjutati taas paar postitust vanadesse, suletud teemadesse (sealt paraku punkte ei saa).


Jõudu ekvaatori ületamiseks!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
This post was updated on .
In reply to this post by kaidokikkas
Tervitus!

Olemegi kursusega üle keskpaiga, kaheksa nädalat on edukalt seljataga.


Üldised märkused

* Tähelepanuks: järgmine nädal on ülestõusmis-/lihavõttepühade tõttu taas lühem ning tähtaeg tuleb neljapäeva, 6. aprilli keskpäevale. Sellele järgnev nädal on aga taas reedese tähtajaga ehk päeva võrra pikem ning edasi jätkub kursus kuni lõpuni reedeste tähtaegadega.
* Sel nädalal laekusid juba ka esimesed preemiapunktid. Meenutan seetõttu, et kõigil, kel vähemalt 30 punkti koos, on võimalik üht enda kaaskannatajat 3 punktiga premeerida.


Blogimine

Seekordne ülesanne oli võrrelda kolme võimalust erialahariduse omandamiseks - kõrgkooli, rakendus-/kutsekõrgkooli ja kutsetunnistust. Tegelikult võiks IT-erialadel lisada siia veel ka iseõppimise - ka selliseid tipptegijaid on piisavalt (mh oli Jobs ja on Gates). Seekordsetest kirjutajatest jäid rohkem silma järgnevad:
* Markus V. - hea märkus täispinu- ehk full stack -arendajate (ja üldse väikeettevõttes/idufirmas töötamise korral) laiema profiili vajaduse (=> kõrgharidus) kohta. See märkus ühe teise kooli kohta oli natuke ehk karm (kuigi üldse mitte esmakordselt kuuldud).
* Maria V. - mikrokraadide väljatoomine. See kokkuvõte töökuulutuste punktidest on ka hea.
* Olga T. - hea mõte ehitada postitus konkreetse töökuulutuse ümber. Samas on see vanemarendaja ehk n.ö. "ülemise otsa" positsioon.
* Raul T. - kena kokkuvõtlik artikkel. Märkus: viimasel ajal on bakalaureus siiski kolme-, mitte nelja-aastane (vt Bologna protsess).
* Kristjan Ž. - kõrghariduse üldisem mõju.
* Regina S. - üks väheseid, kes võttis vaatluse alla ka kõrgkooli ülemised tasemed (teaduspõhine karjäär ei pea tänapäeval tähendama ainult ülikoolis töötamist!).
* Erih S. - hea kirjutis. Paar märkust: kõrgkoolide standardile vastavuse kontrolliks on olemas näiteks ENIC/NARIC jt. Natuke küberturbe valdkonda nuusutanuna kõhkleks ma aga selle valdkonna juures kutsetunnistuse taset kasutamast (see on lihtsalt nii suur ala, mis vajab lisaks tehnoloogiale mh psühholoogia, juura jmm valdkonna teadmisi - kutsetunnistus võib kitsaks jääda).
* Patrick S. - lühiloendina esitatud hea kokkuvõte.
* Liis R. - üks väheseid, kes tõi välja sertifikaatide selgema rahvusvahelise mõõtme (näiteks Eestist Uus-Meremaale tööle minnes).
* Christopher P. - sertifikaatide arvestatav hind (lisaks tuleks arvestada, et need on reeglina tähtajalised).
* Toomas Ott P. - IT kui "liiga lai mänguplats" ja sotsiaalse aspekti (intro/ekstravertsus) väljatoomine.
* Reet P. - diplom kui järjekindluse näitaja ning head näited kõrgharidust eeldavatest IT-valdkondadest.
* Jaanus P. - head näited töökuulutustest ja hea analüüs seal järel. Eraldi tooks välja lõpus oleva tulevikuperspektiivi - n.ö. madalamate tasemete üks võimalik häda ongi, et lõpetamise ajaks on "maakera alt ära keeranud".
* Andres P. - selle viimase küsimuse üheks vastuseks on "sobivast vaba tarkvara kogukonnaprojektist". Karikatuur on lahe.
* Rudolf O. - hea, kogemusest lähtuv analüüs. Siinkohal on aga paslik mainida, et IADB praktilisuse eest tuleb tänada omaaegset iseseisvat IT Kolledžit (rakenduskõrgkool!), nii IAAB, IADB kui ingliskeelne IVSB on üsna väikeste muudatustega peale 2017. aasta annek... - vabandust, liitumist - üle toodud.
* Sigrid O. - Jõhvi contra Haapsalu näide.
* Toomas N. - "õppima õppimise" aspekt kõrgkooli juures.
* Madis M. - inimfaktori teemade suurem osa kõrgkoolis (ehkki seda esineb ka rakenduskõrgkoolides - eriti n.ö. uuema aja UAS-ides - ning seda on võimalik teatud määral omandada ka alumistel tasemetel või iseseisvalt.
* Rein L. - huvitav kogemusepõhine vaade. Siin oleks huvitav teada, kas turvatestimine (selles kontekstis) hõlmab ka sotsiaalründeid.
* Anna-Liisa K. - üks väheseid hobiprojektide mainimisi töökogemuse näitajana.
* Erlend K. - hea näide elust (kitsa hariduse pealt siirdumine teistsuguse profiiliga töökohale).
* Carlos K. - lõpus hästi välja toodud "parim enne" -võrdlus.
* Rain K. - veel üks kogemusepõhine vaade. Poleks arvanud, et värbajatel asjast nii vähe aimu on... Tutvuste rolli ei saa Eesti-suuruses riigis paratamatult alahinnata - aga see on vist pigem "Jaan või Jüri? Ma tean, Jüri on kõvem tegelane", mitte niivõrd nõukastiilis "Võtame Jüri, tolle isa on mu grupivend".
* Karl-Erik K. - huvitav lähenemine ülesandele (aga seda ei ole vist päris hea korrata).
* Teele K. - "tee valimise" oskused kõrghariduse väljundina (seda teised väga ei maininud).
* Sandra H. - võrdlusmoment: Polütehnikum contra IADB. Võiks öelda, et omaaegse IT Kolledži matemaatikapõhi oli ikka üpris korralik, füüsikat anti kahjuks vähem.
* Aron H. - klaaslae oht IT-erialadel diplomi puudumise korral.
* Sigrid H. - veel üks punktiloend, aga mitmete originaalsete elementidega (näiteks grupitööd). Sun Tzu on klassik (lisaks võib võtta Go Rin no Sho ja Hagakure). Aga ei, ma ei tea, kellest juttu...
* Nadežda B. - üks väheseid, kes tõi välja kõrghariduse devalveerumise ohu (ehkki ma ei seostaks seda otseselt siintoodud nähtustega - pigem on probleem liigses massihariduses ja "ainult õigused, kohustusi pole"-suhtumises mõnel pool).

Märkused:
* Päris palju esines seekord küllaltki standardset teksti, mis viitab kas a) teistelt laenamisele või b) ühe tuntud lahenduse kasutamisele. Punktid sai kätte, teadmisi-kogemusi... ilmselt mitte niiväga.
* Paaril korral esines ikka veel (poole kursuse peal!) ülesandest möödakirjutamist ehk kirjutati üldiselt professionaali teemadel. Ütleme siis ikka ja uuesti: paluks blogimisel lähtuda nädalatekstide lõpus "Uuri & kirjuta" all olevast ülesandepüstitusest.


Foorum

Liiklust tuli üsna tavapärases mahus, uusi teemasid laekus kolm (võib-olla enam meeldisid kaks Maria V. teemaalgatust). Algab 9. nädal ning foorumis on avatud teemad alates 7. nädala omadest.

Loodetavasti jõuab seltskond blogimise ja foorumi kõrvalt ka rühmatöödega tegeleda...


Jõudu!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere,

ja ka head algavat pühadeaega (kuidas iganes keegi neid siis nimetab)!


Üldised märkused

* Kursusel lõppes tänasega (erandina neljapäeval) üheksas nädal, järgmise nädala tähtaeg on taas reedel ja rohkem erandeid nädalatähtaegade osas ei tule.
* Selle nädalaga saavutas esimene osaleja ka läbimisläve ehk 51 punkti ületamise - õnnitlen, aine on sooritatud ning edasi on küsimus vaid hindes.


Blogimine

Nädala teema oli IT-juhtimine ja riskihaldus, ülesandeks oli tutvuda kahe erineva stiiliga IT-juhiga ja nendest ajaveebilugu kirjutada (sellisena ilmselt taas loodetavasti lihtsamat sorti töö). Sel korral märgiks huvitavamate kirjutajatena ära:
* Sigrid H. - Myers-Briggs püsti ja pikali ning Jack Ma ja Linus selle sees. Aga päris põneva vaate saab (Linus on vanuse kasvades kõvasti teravamaks muutunud - algaastatel oli just tema nohiklikult "ladna" olek see, mis arendajaid Linuxi juurde tõmbas). Aa, siinkirjutaja on väidetavalt ENFJ-A.
* Aron H. - paar huvitavat detaili nende juhtide kohta. Muidugi jah, seda ei oska pakkuda, kui palju inimesi on Apple'ist pühapäevaõhtuse kottimise tõttu jalga lasknud (mina ilmselt oleksin)...
* Teele K. - üsna head portreed Steve'ist ja Billist. Huvitav, et algaastate Microsoft oli autoritaarne firma küllaltki liberaalse juhiga ja varajane Apple oli pigem vastupidi.
* Allan K. - tooks välja korraliku allikapagasi ja viisaka viitamise.
* Madis M. - äramärkimine leidlike alapealkirjade eest.
* Sigrid O. - Ginny Ronetti portree. Umbes samasse kanti tema tulekuga jääb ka IBM uus tõus tipptegijate hulka, aga ka Red Hati ostmine 2018. aastal ja orienteerumine varasemast olulisemal määral Linuxile.
* Rudolf O. - üllatavalt "kodulähedane" valik. Aga täiesti sobivalt teemasse.
* Andres P. - ehk kõige omanäolisemalt kirjutatud lugu sel nädalal. Ja pilt on kümnesse.
* Karl Aleksander P. - head portreed, eriti hästi on tabatud Steve Ballmerit (ehk seda, kuidas tippärimees IT-firma juhiks tuli). Ehk oleks ka kurikuulus "Developers..." siia sobinud.
* Liis R. - Klaid Mägi (muide, IT kolledži vilistlane) näide - see on ilmekas juhtum, kuidas mõni tippjuhi lause hakkab omaenda elu elama. Vt ka Bill Gatesi omaaegset (vaieldavat!) arvamust 640kB põhimälu kohta.
* Kevin R. - Reed Hastings ja "Vabadus & vastutus".
* Martin R. - omaaegsed "vanad vaenlased" Ballmer ja Torvalds. Kaks head portreed, ehk on Linuse oma natuke paremini välja kukkunud.
* Maria V. - kaks hästi kirjutatud portreed. Hea punkt on Hastingsi-osa lõpus - hea juht teab ka seda, millal on õige aeg kõrvale astuda.
* Markus V. - John Carmack on ilmselt üks kõige omanäolisemaid selle nädala juhtidest (häkkerjuht?).
* Kristi V. - Jeff Bezos ja Larry Page, aga mõlemad heade detailidega (eriti Page, kes on kuuldavasti suures osas Google'i omanäolise firmakultuuri taga).

Märkused:
* Sel nädalal oli kirjutajaid mõnevõrra vähem. Mine tea, kas mõjus pühade-eelne aeg või nihkes nädalatähtaeg...
* Kahjuks kirjutati ka sel korral ülesandest mööda. Kas mõned inimesed ei loe tagasisidet? Enda arvates olen sellest siin päris palju märku andnud.


Foorum

Foorumiliiklus oli ka natuke napim kui varasematel nädalatel, aga õnneks mitte väga palju. Uusi teemasid tehti kolm, neist üks ("IT-kujud") läks küll natuke põhireast eemale - aga püstitus oli huvitav ja distants mitte väga suur, seega loeks ka selle legitiimseks 9. nädala teemaks. Üsna põnev lugemine oli ka Rein L. juhikogemuste teema (ehkki olen Karin K. avamärkusega nõus). Osa postitusi tuli viimastesse teemadesse juba peale keskpäeva ning need saavad punktid kätte nädala pärast.

Algab 10. nädal ja foorumis on (punktide saamiseks) avatud teemad alates 8. nädala omadest.

Jõudu!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere!

... ja head kahte kolmandikku.  Seekord siis jälle reedel, ja nõnda (loodetavasti) lõpuni välja.


Üldised märkused

* Seekord vist ei olegi.


Blogimine

Nädala teemaks oli klassikaline tarkvarahäkkerlus (mis on hoopis midagi muud kui netipahalased) ning seekordseks ülesandeks lugeda ja arvustada üht huvitavat ja üsna provokatiivset artiklit ühelt USA tippjuristilt (muuhulgas oli Eben Moglen pikka aega ka "vaba tarkvara isa"  Richard Stallmani juriidiliseks nõustajaks sümboolse aastapalgaga 1 dollar aastas). Seekordne "autahvel" tuli selline:
* Kristi V. - tehisintellekti küsimus autoriõiguste temaatikas.
* Markus V. - Kilgore Trouti lugu (seal raamatus on mitmeid selliseid), sel on vaba tarkvara kontekstis täitsa uba sees (liigne killustumine). Aga ma ei kasutaks "tasuta tarkvara" vaba tarkvara kontekstis. Ja mis kvaliteeti puutub, siis vastupidiseid näiteid leiaks ka kõvasti (vt kasvõi top500.org).
* Maria V. - rida häid punkte. Info kogumise märkus ka, ehkki 1999. aastal ei olnud see veel sellisena teema - tolle aja otsimootor oli Altavista, mitte Google, ning FB-d jt ei olnud veel üldse. Aa, muusikasoovituse eest ka aitäh.
* Christopher P. - väljakutsete osa; olen täiesti nõus kasutajate tehnilise võimekuse osaga, turvalisuse osas leian, et avatud kood on tegelikult lõpptulemusena kinnisest turvalisem ("security through obscurity" minu arust ei tööta).
* Toomas Ott P. - hea punkt: vabad litsentsid tegelikult ei tohigi tekitada "autoriõiguse surma", kuna õiguslikult nad kasutavad sedasama raamistikku (ent annavad hoopis suurema vabaduse).
* Karl Aleksander P. - SaaS.
* Reet P. - hea tasakaalus lähenemine.
* Andres P. - omanäoline vaade Mogleni artiklile.
* Rudolf O. - üks parimaid sel nädalal. Väga hästi juppideks lahti võetud.
* Koit O. - see samuti (ehkki natuke vähem põhjalikult).
* Mait N. - autoriõiguste kohanemine (hääbumise asemel).
* Antti Lennart M. - lõppjäreldus on ilusti sõnastatud.
* Rein L. - lõpuväide on hea. Huvitav on Mogleni puhul ka üsna hästi tabatud digitaalrevolutsiooni prognoos - 1999. aastal seda veel otseselt kusagilt ei paistnud.
* Roland K. - head näited. Oleks võinud ka superarvutid ära mainida, mis on juba ammu sisuliselt 100% Linuxi mängumaa.
* Erlend K. - Moglen mõistab siin anarhismi natuke teisiti kui supiviskajad ja pommiloopijad - see on siin (kesk)võimu, mitte korra puudumine. Võiks väita, et ka meie esivanemad olid XII-XIII sajandil üksjagu anarhistid, kuna maakondadest ühtset riiki ei tekkinudki.
* Teele K. - motivatsioon ja "Given enough eyeballs, all bugs are shallow" vaba tarkvara juures.
* Sigrid H. - ma arvan, et professor Moglenile see postitus meeldiks.
* Nadežda B.-S. - nõus sellega, et see kirjutis ei tundu olevat üldse sellest ajast. Moglen aga ei ole ainult jurist - tema bakalaureusekraad ja karjääri alguseosa olid IT valdkonnas. See ehk ongi põhjuseks, miks ta asju päris hästi näha oskab.

Sel nädalal oli blogides kirjutajaid kõvasti vähem kui tavaliselt. Kas mõnes teises aines oli mingi suurem töö või hakkab rahvas pikkamööda väsima, ei oska öelda.



Foorum

Ka foorumis oli mõnevõrra vähem liiklust kui enne, kuid õnneks ei olnud see vahe siin nii märgatav. Uusi nädalateemasid tuli kolm, ilmselt kõige vahvamaga tuli (juba teistkordselt üsna eripärane lähenemine) välja Rudolf O. See on tegelikult häkkerliku "playful cleverness"-mõtteviisi hea näide. Lahedaid meeme tuli palju, siin ei jõuagi kõiki ära mainida. Muide, Linus Torvaldsiga oleks mina teinud selle tsitaadi: "Only wimps use backup. Real men upload their stuff to the Internet and let the rest of the world mirror it.".

Algab 11. nädal, nii et foorumis saab punkte teemade eest alates 9. nädala omadest.

Happy hacking!

Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervist!

Viimane kursusekolmandik on käsil, tublimate punktisumma ületab juba 51 punkti ehk nad on juba sisuliselt positiivse tulemuse kätte saanud. Loodetavasti aga saab ka head lõpphinded välja panna, nii et jätkame.


Üldised märkused

* Täna arutati IT kolledži laiendatud nõukogus dekaani eesistumisel tulevikuperspektiive. Seoses erinevate arengutega viimasel ajal jõuab ka ITSPEA kursus sügisega ilmselt teelahkmele ning peab mõtlema, mismoodi jätkata. Päevaõppe osas ilmselt jätkavad seminaridepoolt juba nooremad kolleegid (esialgu jään sügisel loengute raames "lugusid jutustama"), kevadise järgmise e-kursuse osas on veel seis lahtine. Nii et võib-olla saab meie praegune seltskond minna ajalukku viimase sedalaadi kursuse osalejatena - aga seda näitab tulevik (ausalt öeldes aga senine pilt kursuselt motiveeriks isegi jätkama: enamik seltskonda ei ole õnneks vist veel bottideks muutunud  ).


Blogimine

Teemaks olid seekord tarkvara arendus- ja ärimudelid ning ajaveebis tuli lühidalt kirjutada ühest kummagi kategooria esindajast. Nii nagu ka tarkvaralitsentside teemas, kiputakse vahel siingi osasid mudeleid maha vaikima - ehkki ilmselt kõige selgemad on äripõhised, peamiselt omanduslikud mudelid, on ka siin spekter laiem. Selles teemas pakkusid seekord huvitavamat lugemist:
* Nadežda B.-S. - "kaks ühes" ehk Trello puhul sai siin mõlemat vaadet täitsa huvitavalt kirjeldada. Freemium on selles mõttes huvitav mudel, et sõltub päris kõvasti vaadeldava toote kasutuse spetsiifikast - mõnel juhul annab kasutajat lisavõimaluste eest edukalt maksma meelitada, mõnel juhul see aga ei tööta kuigi hästi.
* Anna G. - teinegi kombineeritud lugu Dropboxi kohta. Võib-olla Lean Startupi mudeli oleks võinud rohkem lahti kirjutada, agiilmeetodid on aga üsna üldtuntud.
* Sigrid H. - veel üks lugu Trellost, ent rohkemata detailidega. Huvitaval kombel keskendusid kaks Trellost kirjutajat selle litsenseerimise eri aspektidele (aga siin ongi olemas nii freemium'i kui SaaS'i vaade).
* Liisa-Lotta J. - oludest tingitud teemapainutus tuli päris loetav välja.  See monteerimisprotsess tundub jah klassikalise iteratiivse mudeli moodi. Adobe'i puhul ilmselt aga aitab selle ärimudeli toimimisele kaasa kauane ja suuresti tänini eksisteeriv de facto monopoli staatus.
* Rain K. - Ubuntu Pro on üsna üllatav valik freemium-mudeli kirjeldamiseks (aga see läheb täiesti teemasse). Huvitav on muidugi see, mis selle 10-aastase perioodi lõppemahakkamisel sündima saab - 10-aastast Ubuntu serveripaigaldust uuendada on juba märksa riskantsem kui "tavalist" LTS-i. Aga kui firma asjad hästi läbi mõtleb ja testib, siis täiesti mõeldav.
* Kirsti K. - Spotify agiilmudel ja selle erinevad tiimitasemed.
* Krister Carlos K. - väga huvitav juhtumivalik (ei oska tõesti arvata, millises suunas Figma lugu edasi läheb).
* Roland K. - veel üks Spotify mudel enda tiimirollidega, samuti päris hästi kirjeldatud (siit on näha, kuidas mitmemõõtmelisest protsessist annab erinevates suundades läbilõikeid teha)
* Ilmar L. - paar huvitavat tähelepanekut Slacki kohta.
* Sigrid O. - hea põhjalik vaade Amazon AWS-ile. Aa, väga hea raamatuarvustus tuli ka.
* Andres P. - üllatavalt muhe "kui mina veel noor olin..."-lugemine, täitsa temaatiline pealegi.
* Jaanus P. - TikToki "kahe versiooni" lähenemine. Huvitav oleks muidugi uurida, kuidas Hiina võimud sellesse suhtuvad.
* Reet P. - "Eesti e-residentsuse projekt kui idufirma", põnev vaade.
* Andrei P. - väga hea vaatenurk logisevatele mudelitele.
* Karl Aleksander P. - veel üks Spotify tiimilugu, aga see "Crusaders Kings II" analüüs on parem - väga hea näide sellest, kuidas luua pikaealist videomängu. Muide, see mäng porditi 2013. aastal ka Linuxile (mul endal on Steamis olemas).
* Liis R. - Cisco Meraki ja ärimudeli muutus. Arvestades turvalisuse olulisust nendes toodetes oleks huvitav uurida, kas/kuidas see samm turvalisuses kajastus (kas sellega midagi muutus).
* Regina S. - veel üks vaade Trellole.
* Andre T. - vist ainus, kes tõi välja mitmiklitsentsimise.
* Maria V. - kaks head näidet isikliku kogemuse põhjal.

Märkusena: sel nädalal oli blogijate nimekiri mõnevõrra auklikum kui varem, ka olid mõned postitused küllaltki lakoonilised. Kas mingi muu suur õppeülesanne võttis ressursid ära? Nädala-kahe kaotus siin kursusel õnneks veel suurt mõju ei avalda - aga tore oleks lõpuni vastu pidada.


Foorum

Teemasid tuli juurde vaid kaks, kuid vähemalt postituste nädalasaak oli üsna korralik - seega väga ei nurise.  Mõlemad teemad (Rein L. ja Erih S. omad) olid asjalikud (eriti panid kaasa mõtlema Erih S. küsimused) ning "tootsid" päris korraliku arutelu (paar uut asja sain ka teada).

Mõned nädalad ongi kursuse põhiosa lõpuni jäänud...  Algab 12. nädal ja punkte saab foorumis alates 10. nädala teemadest.

Jõudu ja vastupidavust kõigile.  Ja kena kevadet.

Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere jälle!

Kursuse lõpp hakkab juba paistma - rühmatööde tähtajani eelviimasel reedel on jäänud veel vaid kaks nädalat. Niisiis tuleb soovida kirjutajatele head lõpusirget.


Üldised märkused

* Lisaks jätkuvale rühmatöö tegemisele meenutaks ka muid asju, mille tähtaeg on eelviimasel nädalal (näiteks kaaslastele antavad preemiapunktid). Hea oleks mitte päris viimasele hetkele jätta.


Blogimine

Nädala teemaks oli üldine HCI ehk inimese ja arvuti suhtlus. Ehkki suurema omaette uurimisvaldkonnana kerkis see esile 1980-ndatel (paljuski ilmselt koos PC-arvutite tulekuga), ulatub akadeemiliste uuringute ajalugu kuuekümnendatesse (näiteks MIT kuulsa häkkeriseltskonna "Project MAC" - ühes tõlgenduses "Man and Computer" - sai alguse 1963. aastal). Tavaline arvutikasutaja tajub HCI põhimõtteid aga ilmselt kõige selgemini veebis kolades ning seetõttu tuli ka nädalaülesandeks pigem lihtsam teema HCI kirjust maailmast - tuli leida üks positiivne ja üks negatiivne näide veebi kasutatavuse kohta.

Selle nädala esiletõstmised said järgnevad:
* Celiina V. - kaks head näidet kohanduva (responsive) veebidisaini kohta. Tuleb teha "äbiäbi" TEHNIKAülikooli suunas, lasid tohtritel endale üks-null teha...
* Markus V. - lahe lugemine elust enesest. Muide, EMTAle võiks soovitada tikri vaarikaga asendada - ingliskeelses kontekstis kõlaks ägedamalt.
* Maria V. - Ryanairi näide. Natuke tekkis paralleel pea kõigi lennujaamadega, kus mingil hetkel oled lennule jõudmiseks mööda võimalikult käänulist rada läbi nännipoe jalutama.
* Olga T. - kahe veebipoe hästi esitatud võrdlus.
* Regina S. - kui mõnes kirjutises mõjus Google'i mainimine natuke "lati alt läbijooksmisena", siis siin mitte. Ja Ravimiinfo hädad on hästi välja toodud (selle saidi vastu tuleks mingisugune vanavanemate streik korraldada - vähegi kehvema nägemise inimese jaoks on see ikka paras õudukas).
* Kevin R. - korralik Nielseni-põhine analüüs, eriti Zara osas.
* Trinity P. - kaks päris head näidet.
* Karl Aleksander P. - TTÜ ÕIS saab jälle (õigusega) sarvede vahele. See sisselogimiskasti näide on hea.
* Andrei P. - UserInYerFace, yeah!  Huvitav, kas see on ka "feature, not bug", et skriptide mittelubamisel näeb lihtsalt sinist taustalehte?
* Jaanus P. - kahe suure ülikooli veebide võrdlus, päris huvitav lugemine.
* Andres P. - see teine veeb on vist juba tänaseks legendaarne (nii halb, et juba hea - ei imesta, kui see veel paarikümne aasta pärast vintage-kategooriasse maandub ja suure papi eest mõnele ekstsentrilisele kollektsionäärile maha äritakse)...
* Koit O. - Google ja Nielsen. Sama lihtne ja lakooniline nagu Google'i otsimootor ise.
* Mait N. - see Eesti ministeeriumide ühine veebikujundus on idee, mida võiks ka mujale pakkuda. Kui kujundus on hästi tehtud on see hea idee lisaks kasutatavusele ilmselt ka kokkuhoiu koha pealt.
* Rein L. - kahe TTÜ veebilehe üsna põhjalik närimine, pildid teevad "puust ja punaseks".

Bloginimekirjas oli jälle natuke rohkem auke. Loodetavasti õnnestub rahval paar viimast nädalat veel vastu pidada.


Foorum

Postitusi oli ka foorumis natuke vähem kui varem, ehkki veel mitte väga hüppeliselt. Uusi teemasid tuli kolm, neist kahel puudus nädalanumber (aga lugesin Maria V. töökeskkonna mugavuse teema ja Rein L. UX oma 12. nädala alla; algatajad võiksid teemale võimaluse korral ka nädalanumbrid lisada). Eraldi märgiks ära Kristjan Ž. viimase häkkerimeemi Rudolf O. loodud vahvas pilditeemas - seal teemas on häkkerlikku vaimu ikka päris kõvasti ning see viimane, kergelt eneseirooniline punkt sobib sinna lõppu ideaalselt.

Uus nädal on kolmeteistkümnes, seega punktiarvestus algab 11. nädala teemadest.

Jõudu lõpusirgeks!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervist!

Kaks nädalat ongi veel jäänud. See aga tähendab, et järgmisel reedel on rühmatööde tähtaeg. Lisaks kukub kell ka preemiapunktidele ja raamatuarvustustele - seega nende jaoks on jäänud nädal aega.


Üldised märkused

* Järgmisel reedel on õppejõul topelttööpäev (rühmatööd panevad poole mahvist otsa) ning paraku on sel korral reedel veel ka küberturbe ingliskeelse SPEAIT kursuse neljatunnine lisaseminar - seega seda kursust saan lugema hakata alles õhtul ning kogu kraami ei pruugi jõuda enne ööd läbi närida. Niisiis tuleb olla valmis variandiks, et nädalatulemused ilmuvad alles laupäeval.


Blogimine

Nädala teemaks oli üks põnev alalõik HCI-st ehk inimese ja arvuti suhtlusest - tugitehnoloogia ehk lahendused inimestele, kellel mingil põhjusel toimivad mõned kehalised funktsioonid natuke teisiti (või ei toimi üldse). Ülesandeks oli kujutleda end selle valdkonna otsustajaks ehk pakkuda välja, mismoodi sellist valdkonda Eestis arendama peaks. Teema oli ilmselt üsna uus ning vajas üksjagu kaasamõtlemist. Esile tõstaks seekord:
* Sören-Siim A. - see IT-ministeeriumi idee on muidugi ka varem läbi käinud (samm selles suunas oli ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium; eri ministrite tiitlites on see sõna erinevates kombinatsioonides esinenud, omaette ministeeriumi aga esialgu ei ole). Ei teagi, võib-olla võiks see olla ka näiteks infoühiskonna ministeerium...
* Nadežda B.-S. - see lõpupunkt haletsemise kohta on õige, samas minu arust ei tohiks kasvõi ratastooli kaldteed või madala põhjaga bussi küll sellesse kategooriasse panna (pealegi näitab elu, et tugilahenduste kasutajaskond kujuneb märksa laiemaks kui algne sihtgrupp).
* Sandra H. - idee paigutada see valdkond majandus- ja kommunikatsiooni- ning sotsiaalministeeriumi ühishaldusalasse vääriks kaalumist. Praegune Töö(tu)kassa põhine korraldus on minu arust liiga kitsas.
* Kirsti K. - head mõtted, ent ainuüksi sotsiaalministeerium seda valdkonda välja ei vea (tean enda kogemustest ca 1994-2002). Küll aga võiksid nad olla protsessi kaasatud.
* Krister Carlos K. - innovatsiooni olulisus ja "see ei ole 'nice to have'". Eri teenuste puhul tulekski ligipääsetavust arvestada kohe algusefaasis, pärast "külgekeevitamine" on palju kulukam.
* Christopher Geneth K. - idee avaliku ja erasektori partnerlusest selles küsimuses. Samas ilmselt peaks jäme ots jääma riigi kätte, erasektor võib asja liiga ära optimeerida.
* Anna-Liisa K. - üsna radikaalne lähenemine. Ainus vastuargument võiks olla see, et see tehnoloogia on kallis ning tuleks tagada, et see jõuaks tõesti (vaid) abivajajateni ning et nood sellega reaalselt midagi peale suudaksid hakata (koolituskomponent peab korralik olema).
* Ilmar L. - mitmed head punktid (mida on siin juba eespool kajastatud).
* Rein L. - viimane lõik on eriti hästi kirjutatud.
* Juhani Christian M. - suuresti samad soovitused kui eespool, aga hästi kirja pandud.
* Toomas N. - maksusoodustused ja tugitehnoloogia lülitamine õppekavadesse.
* Vladislav N. - paralleelid USA ja Suurbritanniaga.
* Marliis O. - soodustused tööandjatele.
* Sigrid O. - Soome näited.
* Andres P. - see liikluskindlustuse paralleel on päris huvitav.
* Jaanus P. - Astangu (olin ise selle alguse juures) ja AudioCati näited.
* Reet P. - veebi ligipääsetavus Eesti õigusaktides.
* Karl Aleksander P. - viimane lõik on hea tähelepanek (millest väga sageli ei saada aru).
* Trinity P. - fondipõhine lähenemine võiks täitsa toimida, aga eeldab fondide finantseerimismehhanismi selget defineerimist.
* Kevin R. - Walgreensi näide (mott loeb!).
* Patrick S. - mõtlemapanev näide enda kogemusest.
* Maria V. - need kolm punkti on päris head.

Aga kõik, kes end teemast läbi närisid, olid tublid.


Foorum

Uusi teemasid tuli seekord vaid kaks. Aga vähemalt arutelu oli piisava mahuga.


Järgmisel nädalal siis hakkame rühmatöid järama...

Jõudu!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tere!

Seekordne kursus hakkab saama ühele poole. Üksainus nädal ongi veel kursuse põhiosa jäänud.


Üldised märkused

* Tänasega on selleks korrals ühel pool rühmatööde, raamatuarvustuste ja preemiapunktidega, uude nädalasse jääb veel lisaks viimastele blogi- ja foorumipostitustele ka mõne teise rühma töö retsenseerimine (individuaalselt enda ajaveebis). Märkus: seda viimast on lubatud teha ka neil, kes ise rühmatööd ei kirjutanud.
* Eelnevast tulenevalt toimub tänasega ka esimene suurem väljaviskamine (maksimumhindega, tähendab). Kes enda koodi juures rea lõpus suurt punast "viit" näeb, see on tänasega ITSPEA edukalt maha saanud ja rohkem midagi tegema ei pea (paar inimest on veel ääre peal ja lõpetavad ilmselt nädala pärast). Teised võivad edasi lugeda.
* Algava nädala jooksul oleks neil, kes veel ei ole maksimumi teeninud või ei plaani järgmisel reedel hinnet välja võtta, hea registreeruda eksamile. Et meil on kolledžis olemas selline tore vahend nagu NextCloud, siis prooviks sellega - veebiviide on siin. Sinna peaks saama sisse logida Uni-ID'ga ning valida ühe kolmest võimalikust eksamipäevast (26.05, 02.06, 09.06). Vaikimisi variant on essee kui märksa levinum - kes tahab küsimustega lühivarianti teha, võiks selle kommentaariumi lisada. Kui midagi viltu peaks minema (ma ei ole seal ise enne küsitlust teinud, osalenud küll), siis jõuab järgmisel reedel veel mingi alternatiivse registreerumise teha. Põhimõtteliselt võib ju alati ka lihtsalt meili saata ja sellega märku anda, millal ja millises vormis tahate eksamit teha.


Rühmatööd

Lõpuks laekus rühmatöid vaid seitse, ehkki alustajaid oli rohkemgi. Seetõttu hindasin üsna positiivse noodiga, jättes vaid nominaalsed vahed veidi rohkem ja vähem meeldinute vahele (üks töö - aplaus tegijatele! - sai maksimumi, teised natuke alla selle). Põhikriteeriumiteks olid a) üldmulje, b) maht ja käsitluse põhjalikkus, c) viitamine ja allikad, d) välimus ja illustratsioonid ning e) keel ja väljendus. Retsenseerides võib kasutada neidsamu punkte, aga see ei ole kohustuslik - võib ka mingi enda süsteemi välja käia.


Blogimine

Eelviimaseks teemaks oli andmeturve, ajaveebis tuli vaadelda enda valikul üht suurematest IT-turvariskidest ning püüda sellele läheneda Kevin Mitnicki väljapakutud kolme punkti abil. Teemana oli see loodetavasti pigem lihtsam ning kirjutajaid leidus piisavalt, ehkki mõned olid tänaseks juba viimased postitused ette ära kirjutanud. Rohkem jäid seekord silma
* Celiina V. - identiteedipettused ja Mitnicki "koolitus + reeglid". Muidugi, skeptikud võivad öelda, et reeglid on paigas ja koolitatud on oksendamiseni, aga kinni ikka ei jää...
* Markus V. - sama teema, aga terve rea värvikate näidetega elust enesest. Võeh, isegi Jackson on üles tõusnud. :P Igatahes teistele selge lugemissoovitus.
* Raul T. - see "tähenärijalik" märkus eri terminite tähendusnihkest on tegelikult täitsa õige.
* Aleksandr S. - ettemaksupettused ja deposiidisüsteem.
* Patrick S. - RAT-pahavara. Tõsi, võib-olla tuleks rääkida üldisemalt pahavaratõrjest, platvormiüleses vaates.
* Askar R. - Mitnicki kolme punkti lahtikirjutus on hea.
* Kevin R. - Riot Gamesi näide.
* Karl Aleksander P. - telefonipettuse näide ja tõdemus inimliku lolluse keeruka paikamise kohta (kunagi käis kolledžis rääkimas F-Secure'i asutaja Mikko Hyppönen, tema läpaka kaanel oli seesama lause: "There is no patch for stupidity").
* Andrei P. - see, et turvanõuetega "vindi ülekeeramine" paneb kasutajad neid eirama.
* Reet P. - "poe sulgemise" pettus. On aga ka tõelisi juhtumeid, kus koroona "tappis ära" varem eduka veebipoe, mis jääbki maksetega jänni (ma ise ostsin mitmeid aastaid ühest sellisest teksapükse).
* Jaanus P. - huvitav lugu DefConilt.
* Andres P. - hea kirjutis nutistu ohtudest. Ehk võinuks veel ära mainida ka odavama otsa seadmete mittemuudetavad salasõnad ja shodan.io.
* Sigrid O. - lahe veebimeem (ma olen vist näinud üht samalaadset, kus tegelase istumiskoht on katmata ja nool tabab sinna...). Jutt on ka täppi.
* Vladislav N. - head konkreetsed soovitused Mitnicki kolme punkti alla.
* Antti Lennart M. - tehisintellektiründed (aga natuke oleks võinud nende olemust rohkem lahti kirjutada).
* Rein L. - OWASP.
* Roland K. - USB-ründed.
* Sigrid H. - korralik Mitnick lahtikirjutus lunavara vaates.
* Nadežda B.-S. - trollimine kui turberisk (huvitav vaade, aga tegelikult täiesti kohane). Väga hea raamatuarvustus ka.


Foorum

Liiklust õnneks veel oli - tuli kolm uut teemat (ühel oli küll nädalanumber panemata jäänud). Kõigile üsna kasulik lugemine on sealt Erih S. turvameetmete teema (ja teine teema on lihtsalt lõbus). Ees on viimane fooruminädal - peale järgmist reede keskpäeva sinna kirjutades enam punkte ei teeni.

Seega viimase nädala tegemised:
* viimased blogi- ja foorumipostitused
* rühmatöö retsensioon (blogisse)
* eksamile registreerumine (kes tahab seda teha) või hinde väljavõtmine - kes on praeguse tulemusega rahul, võib mulle märku anda, et eksamit teha ei plaani.


Jõudu lõpumeetriteks!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Iganädalane tagasiside

kaidokikkas
Administrator
In reply to this post by kaidokikkas
Tervitus!

Ja ongi viimane "karjasekiri" sel korral. Kursus saab täna läbi, jäävad vaid eksamid.


Üldised märkused

* Tundub, et eksamile registreerumine NextCloudis ei olnud eriti populaarne - sinna pani end kirja vaid neli inimest. Aga põhimõtteliselt sai ka ÕISi kaudu info kätte (lihtsalt seal ei saa soovi korral lühiküsimusi valida). Suurem osa rahvast kavatseb ilmselt teha eksami järgmisel reedel - loodetavasti mahume kõik ICO-410 ruumi ära. Kui keegi peaks tahtma siiski lühiküsimustega varianti teha, siis võiks mulle kindluse mõttes meili saata.
* Rühmatööde retsenseerimise unustasid paljud tegelased üldse ära. Sanktsioone ei järgne, aga see oleks olnud küllaltki lihtne 5 punkti. Mõned õnneks siiski kirjutasid ka, parimatena võiks mainida Sigrid O. ja Rudolf O. (üsna erinäolisi) arvustusi tööle "Robootika kirurgias".
* Maksimumi teenis enne eksamit lõppseisuna 18 inimest, päris korralik tulemus. Ülejäänud saavad soovi korral tulemust parandada eksamiga. Kes on saanud üle 50 punkti ja eksamile ei ilmu, saab tulemuse kirja olemasoleva seisu pealt.


Blogimine

Viimase nädala teemaks oli eetika ja erinevad eetilised lähenemised IT-le. Blogimise "kondiks" oli järada visatud küsimus tehnoloogia kui sellise eetilisuse või ebaeetilisuse kohta (kas see on võimalik). Arvati erinevat moodi, viimase nädala äramärkimised tulid sellised:
* Nadežda B.-S. - näotuvastuse mõlemad pooled (võib nõustuda - aga nagu enamasti, tundub siin "vasak käsi" petlikult lihtsam).
* Sigrid H. - rendin.ee näide (tegelikult on kogukondlikke tehnoloogialahendusi ju palju - isegi mitmed suured vaba tarkvara projektid võiksid otsapidi siia minna).
* Sandra H. - relvade näited. Neid on ajaloos olnud veel peale ammu teisigi (Saja-aastases sõjas ei olnud kuulsad inglise vibumehed ka vastase poolt just lugupeetud; jaapani samuraid põlgasid tulirelvi veel kaua - jaapani ohvitser kandis mõõka isegi Teises maailmasõjas ning oskas seda ka pruukida).
* Rain K. - huvitavad näited. Tõsi, seda siinmainitud juurdekeeramist saaks tänapäeval vist teha pea kõigis valdkondades (kassasüsteemid, mobiilimaksed...).
* Toomas N. - piiri kompamine eetilise ja ebaeetilise vahel (võltsvideod on ilmekas näide).
* Vladislav N. - ühelt poolt tuleb nõustuda, teisalt saab vist "käru keerata" ka tuulegeneraatorite ja päikesepatareidega (kasvõi monopolismi või arengumaade ekspluateerimise vaates).
* Marliis O. - üldiselt head näited, aga ka tugitehnoloogia kohta võiks tuua välja sama asja kui eelmises kommentaaris eespool.
* Andres P. - veel üks vaade sõjatehnikale.
* Jaanus P. - paar head näidet.
* Andrei P. - tervikuna hea lugu, see lõpus olev kosmoselaeva näide on eriti mõtlemapanev.
* Markus V. - lahe lugemine ja mitu head näidet. Vonnegutilt oleks ma aga hoopis tulnukas Zogi maininud (tahtsime parimat, välja tuli nagu alati)...

Kirjutajaid oli juba märksa vähem kui varasemalt - huvitaval kombel olid nad sel korral koondunud nimekirja tagumisse poolde.


Foorum

Foorumisse tuli õnneks ka viimasel nädalal kaks uut teemat - neist võib-olla põnevam teemapüstitus oli Markus V. "ebaeetilised asjad eetilisel viisil". Kirjutati ka eelmistesse teemadesse, nii et lugemist täitsa jätkus (umbes poole jagu tippaegade liiklusest).

Tänasega on siis foorum punktide mõttes lukus, aga kui keegi tahab kursuseväliselt mõnd arutelu jätkata, siis mõnda aega on see veel võimalik. Kui aga keegi soovib mõnd huvitavamat arutelu endale ära salvestada, siis oleks hea see lähinädalatel ära teha. Kui ei teki mingeid täiendavaid asjaolusid, siis ilmselt võtan foorumi maha kusagil 12. ja 19. juuni vahel (19.06 lähen puhkusele).

Kui peale tänast peaks veel kursuse kohta küsimusi tekkima, siis kirjutage e-postiga. Mõnedega kohtume veel eksamil. Teistele soovin jõudu ja edu edaspidiseks!